Československá zpěvačka zavítala do rádia Zenit

Přijde vám, že zdáli slyšíte kytaru? Tak to s největší pravděpodobností bude někde ve vašem okolí Jarka Zagorka. Tato československá folková dívka je ve své zemi poměrně známá, i když její sestra Hanka je mnohem známější, protože se chytla mainstreamového popu a neváhala do svých písní zapojit i politická témata komunistického charakteru. Jarka ale písně své sestry nezpívá a raději si píše vlastní.


Jarka Zagorka vyhlížející lepší budoucnost.
Jarka Zagorka vyhlížející lepší budoucnost.

Ke zpívání se dostala už od útlého dětství. Hudba v jejich rodině znamenala každodenní chléb. Tatínek hrál na kytaru, maminka na mandolínu, sestra na klavír a malý bráška rád chrastil svými vajíčky. Když se sešli i příbuzní, nechyběla jim ani basa, banjo či dokonce "zednické piáno" v podobě akordeonu. Když se Jarka rozhodovala, co se svým životem, hudba pro ní byla jasná volba. Rozhodla se tedy vystudovat JAMU (Janečkovu Akademii Múzických Umění) - obor zpěv a luskání prsty.


Jarka poslouchající decibely ticha.
Jarka poslouchající decibely ticha.

V průběhu života a na akademické půdě Jarka poznala mnoho různých umělců a připletla se do kdejakého filmu, seriálu, reklamy, muzikálu atp. Jelikož se její texty zpravidla stávaly hitem, rozhodla se věnovat i textařině a tak začala navštěvovat FAMU (Filmovou Akademii Matyáše Ukažnohy) - obor textař, scénárista.


Jarka opékající si plátek lunchmeatu z plechovky.
Jarka opékající si plátek lunchmeatu z plechovky.

Nebyla by to ale dobrá folkerka, kdyby nežila v souznění s přírodou. Jarka se ráda toulá lesem i loukou, večer přisedne k ohni a spí pod širým nebem. Svět je pro ní inspirací a dobrodružství infuzí. Bez toho by nešlo tvořit. Tedy šlo, ale pak by to znělo jako popová odrhovačka bez duše. Každá píseň, podle Jarky, musí mít svůj alespoň částečně reálný podklad. Sama také čerpá z toho, co prožila.


Jarka bojující o svou večeři s místním lesním predátorem.
Jarka bojující o svou večeři s místním lesním predátorem.

Jak se dostala do Černarusy? Původně letěla soukromým spojem do Moskvy, kde měla mít vystoupení, jenže kromě ní, pilota, managera a pilates trenéra byli v letadle ještě nějací partyzánští teroristé s ruským přízvukem, kterých si nikdo pod sedačkami nevšiml. Zmocnili se letadla a dožadovali se kamikatze útoku na místní letiště. Jarky manager Igor byl velký odvážný chlap a tak se situaci postavil čelem. Nasadil sobě, Jarce i tomu jogínovi padák a nutil je skočit. Jarka měla strach a byla vyděšená. Tak Igor použil lstivou taktiku. Postavil se k otevřeným dveřím a rázně řekl "A nyní vystoupí - JARKA ZAGORKA!" a Jarka byla tak zblblá, že vystoupila. Byl to její nejadrenalinovější výstup v životě.


Po dopadu se ocitla v zemi, kterou zachvátila pandemie. Velmi rychle jí došlo, že ta horda divných lidí, co za ní běží, asi nebude chtít podpis. Zavřela se do vlakové stanice v Solnichniy, kde několik hodin čekala na vlak, který měl evidentně zpoždění. Když se začalo stmívat došlo jí, že už asi nic nepřijede. Nikdy. A tak se potulovala světem, dál si zpívala, hledala svou posádku z letadla a přežívala, jak to jen šlo. Jednoho dne objevila starý časopis psaný v azbuce, kde byly fotografie rádiové stanice Zenit a tak dostala nápad, že by tam mohla zkusit oprášit starou techniku a své písně nahrát na kazety, aby mohly přežít i pro další generace.


Možná vám to přijde trochu zvláštní, že v této době někdo zůstává věrný své původní profesi, která mu v samotném přežívání až tak nepomáhá, ovšem Jarka není jediná. Kromě ní své původní poslání plní i trojice reportérů ze Studia 26. Ale o těch zase někdy jindy.


Video přílohy:


1.) Jarka zpívající vlastní písničku před skvělým publikem u rádia Zenit.

2.) Jarka se nebrání ani skládání dobových básní.

3.) Občas Jarka zpívá naprosto spontánně to, co jí v danou chvíli napadne.


Za fotografie děkuji Artymu a za videa zase Youfee.


139 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše