• Youfee

Hovory s komunitou: Maty

Mnozí možná již netrpělivě čekají na tyto dva rozhovory. Jako první vám milý přeživší přináším rozhovor s Matym.

Jak já říkám, Maty je takové naše srdce serveru, Hemi zase mozek a proto jsem si je nechala naposled.


Poprosila jsem o pomoc s otázkami i Blurryho, Provaze, Artyho a z řad hráčů jsem si vybrala Hermelína. Děkuji za pomoc <3


Rozhovor je mířen na otázky kolem serveru, nechtěla jsem na nic zapomenout... Tak s chutí do toho!


Tak nám Maty o sobě něco prozraď


Jmenuji se Matěj, je mi 19 let a jsem studentem zemědělské školy. Ve volném čase trávím čas u seriálů, filmů nebo si něco přečtu.. Mezi mé hlavní koníčky patří Airsoft.

Nic ale nepřekoná posezení s přáteli u pivka. .

Jaké hraješ krom DayZ jiné hry a na jaké máš nejvíce nahráno?


Dříve jich bývalo rozhodně více, ale kdybych měl vyzdvihnout jednu hru na které jsem nechal podobný, nebo možná i větší, počet hodin je World of Tanks. WoTko bylo i vlastně mojí první multiplayerovkou kterou jsem kdy hrál. Postupem času se k němu přidal i Minecraft, ale ten mě nikdy tak nepohltil jako tanky. U WoTka jsem nějakým rekreačním způsobem zůstal od roku 2013 až do dnes, ale ted to zapínám spíše jen když je nějaká akce, či maraton na novej tank. Ani to kolikrát už nestíhám, nebo na to není prostě a jednoduše nálada nebo čas. Nedávno jsem si každopádně nechával vyjet seznam všech transakcí a za těch celých 7 let jsem ve WoTku nechal něco přes 20K. Hnus já vím. :D Každopádně momentálně trávím čas spíš u Division 2.


(má nejdéle žijící postava Fišer na výletě s Pancířem, Emmou a otatními)

Jak jsi se dostal k RP na DayZ?


K DayZ jsem se dostal právě přes již zmíněné WoTko. Klan ve kterém jsem byl měl ve svých řadách i pár známých tváří naší komunity. Známější budou spíše pro hráče starší.

Byli to Spider2904, Figo, GreenWolf/RayenWood a Daadii. Právě Spider mě tenkrát v říjnu roku 2015 donutil ať si DayZ koupím jelikož našel RolePlay server. Pro mě byl pojem RolePlay novinkou, nikdy jsem o něm neslyšel, ale po vysvětlení se mi to zalíbilo. Já byl každopádně hodně skeptik, protože počítač jsem měl slabý a já nechtěl investovat 27 euro za hru, která mi stejně nepojede. Proto jsme se nejdříve vydali do DayZ Modu a já zjistil jak mi to zhruba pojede (Tenkrát grafika DayZ ještě hodně připomínala ARMU 2) Kupodivu mi DayZ Mod šlapal docela dobře. Tak jsem hned druhý den pořídil DayZ. V ten samý den jsem podstoupil pohovor na server Pandemic a jako úplný nováček neznalý mechanik se vydal vstříc RP. (Ve 20 FPS na minimální detaily, jelikož DayZ mělo i tak vyšší nároky).

Jakou máš tedy serverovou historii?


Těch bylo :D a to že hodně. Tuším že jsem od Pandemiku hrál na každém RP serveru co tu na CZ/SK scéně byl. Pojďme počítat. Vše tedy začalo Pandemikem. To byl první RP server jako takový tady u nás. Na Pandemiku jsem se dostal až do pozice RP mentora. Poté zároveň s Pandemikem běžel server Phoenix, který vznikl roztrhnutím komunity Pandemiku. Na Phoenixu jsem byl pohovoristou a poté i jedním z členů admin teamu. Server však po čase umřel a Phoenix už od té doby ze svého popela nevstal.

Následovala dlouhá pauza, kdy žádný RP server nebyl. Po této pauze přišel RP server s názvem Infection, který vedl hráč Jackpal. Infection mi byl domovem jen chvíli než mi byl udělen ban za bugování do base (Záměr nebyl se bugnout, ale jen se opřít o zeď a ta mě postrčila dovnitř, důkaz jsem však neměl, tak jsem ban dostal).

Další z řad serverů které jsem aktivně navštěvoval byl málo známý StayTrue vedený Janzou a Kirzzachem. Byl to frakční RP server. Své místo si v naší CZ/SK komunitě však dlouho neudržel z důvodu malého počtu hráčů. Pomalu se dostáváme do blízké minulosti. Posledním RP serverem na starém enginu než DayZ přešlo do Bety a následně “plné hry” byl znovuoživený Infection. Tentokrát byl v rukou zkušené dvojice hráčů MtK a 1Romco1. Na tomto serveru se objevilo spousta starých, ale i nových tváří. Čas šel dále a i Infection 2.0 byl bohužel ukončen. V tomto čase nastala díra kdy DayZ natož RolePlay nikdo nechtěl hrát. Jelikož DayZ bylo ohrané a updaty vycházeli jednou za uherský rok. To vše se změnilo příchodem updatu 1.0 v prosinci roku 2018. V tu dobu se šance chopili bývalí admini serveru Phoenix a vytvořili server Memento. Tento boom kdy DayZ přešlo do plné hry však rychle opadl z důvodu nefunkčnosti base buildingu a dalších chyb, které update přinesl. Proto postupem času i tento server upadl v zapomnění a to jen kvůli technickému stavu hry. Od pádu Mementa uběhlo několik měsíců a to už se začal rýsovat prostor pro náš Revival.


Co tě na RP nejvíce zaujalo? A co tě naopak zklamalo?


RolePlay je skvělý v tom že můžeme být jakoukoliv osobou. Já mám rád když hraji postavu vždy jinak než tu předchozí.Tady se meze nekladou a je tu prostor pro spoustu příběhů a situací. Můžu být kým chci, pokud to dokáži zahrát, proto se i většinou vyhýbám vojenských postavám. Naopak nejvíce mě mrzí hráči, kteří žijí v přesvědčení že bez lootu to nejde. Naopak! K zahrání své postavy stačí pár základních věcí a mezi nimi nemusí být vůbec zbraň se spoustou nábojů. Stačí najít sílu i v takových maličkostech jako je například buzola nebo kompas a využívat je při RP.


Máš nějaké oblíbené hlášky z RP?

Áhh, hlášek bylo za těch pět let nespočet.

Vyzdvihnul bych větu, která je nám skoro všem hodně známá a to je Fernetova věta: “Pleji hezký klásný den, všem lidem doblé vůle” Skvělá doba, Fernet je prostě profík. Snad se někdy ještě objeví.

Ale určitě za zmínku stojí ALF (Jack Forest) on měl vždy na vše super odpověď a dokázal pobavit..

Myslím že i já mám pár dobrých hlášek, ale ty přenechám třeba někomu dalšímu když si na mě při psaní rozhovoru vzpomene :D.


(Mírovec na mši)

Máš bohatú históriu postáv na serveri, časť z nich boli rôzne dedkovské postavy. Koľko ich bolo a popíš nám nejakú vtipnú situáciu s nimi

Je pravdou že můj repertoár postav je hodně pestrý. Ani Neznámý Pachatel jich neměl tolik co já :D. Můj největší problém u postav je ten že já nehraji ani tak tolik pro sebe. Hraji spíše pro hráče. Já to beru jako divadlo takže se snažím hrát tak aby to bavilo všechny v okolí. Proto je spousta mých postav postavena na určité vtipné bázi a snažím se z každé situace vyždímat co nejvíce. To však samozřejmě neznamená že bych si nerozumněl i s vážnějšími postavami. Hrál jsem jich též několik. Například Libora Jarého, který se dostal až do vedení obchodní zony v Novém Soboru a pak zemřel roztrhán nakaženými. Tuším že ho dodnes někdo nosí v baťůžku xD

Co se týče mé dynastie dědků. Bylo jich spoustu.

S hlasem dědka jsem začal poprvé hrát na serveru Memento kde jsem si střihnul starostu Černogorsku, Miroslava Válka. Toho jsem hrál i jako první postavu zde na Revivalu a byl startem dynastie Válků. Těchto dědků ze stejné rodiny bylo několik. Hrál jsem i mladého Válka, který byl mistr v boxu. Problémem těchto postav byl však problém že měli krátkou životnost.

Jednou však po krátké pauze od postav dědků přišel všemi známý Mírovec. Postupem času se z něj stala postava, která občas přijde a po pár dnech zase odejde. Není to z důvodu že bych se bál aby neumřel, ale představte si že byste potkávali denně v RP dědka, který má samé poznámky na vše co řeknete. No nebylo by to otravné? Dřív nebo později by se z toho stala nuda.

Co tě na hře DayZ jako takové nejvíce štve?


Všichni jistě čekáte že napíšu bugy, ale není tomu tak. Nejvíce mě neštve ani třeba například tým developerů. Vadí mi samotný přístup Bohemky k DayZ. Vydali verzi 1.0 a označili to za plnou hru. Bohužel ze hry odstranili 70% itemů a mechanik. A hru zachránili jen a pouze modeři. Nebýt moderů, tak DayZ nikdo nehrajeme.

Kdyby jsi měl možnost něco do DayZ přidat, co by to bylo?


Aby si človek mohl zapnout pomocí kola animací kulhání. Samozřejmě nezapomenu zmínit luk nebo autobus. (Opět věci které už v DayZ byli dva roky zpět) Ovšem jako úplně novou věc bych ocenil psa, ano, čtete správně, psa. :D Jen si to představte v RP, prostě nádhera. Ale to je jen nereálné přání.

Ako došlo k nápadu založiť RP server a ako prebiehali začiatky?


No, napadlo mě to ze dne na den v první polovině června 2019. Chtěl jsem dát komunitě nový dech, proto jsem chtěl a stále chci aby se komunita podílela na směřování serveru a pomáhala nám ho vylepšovat.

Tenkrát bylo DayZ v hratelném stavu a módy , které hru okořenily bylo též spoustu. Proto jsem oslovil kluky, které znám už 5 let jestli mi nepomůžou rozběhnout RP server. Jelikož jsme všichni zarytými hráči RolePlay žánru tak mi slíbili pomoc. Tito moji pomocníčci nebyli nikdo jiný než Tulip, Hashlerka, Jakubiss, Sigi a D4we.

Prakticky do týdne jsme dali dokupy, pravidla, lore i ostatní věci potřebné pro spuštění serveru.

Dne 21. 6. 2019 jsem pořídil server a již 28. 6. byl server oficiálně spuštěn.

Začátek rozhodně překvapil. Myslím si že nikdo nečekal takový zájem a chuť hrát. Samozřejmě to nebylo hned, ale v polovině července se nahrnulo spoustu hráčů a dlouho jsme se drželi hranice 35-40 aktivních hráčů denně. Vtipné na tomto celém je že Revival měl po prázdninách skončit. To bylo původním plánem, avšak v průběhu letních měsíců se značně změnilo složení admin teamu, který měl chuť dále fungovat.

Kolik času ti zabírá vedení serveru?


To záleží co je zrovna potřeba udělat. Ale řekněme že poslední dny dělám pořád něco.

Je to koníček který mě baví a snad ještě dlouho bude.

Co vše jsi se musel k chodu serveru naučit?


Byla toho spousta. Přišel jsem k tomu jako slepý k houslím a neuměl vůbec nic. Neuměl jsem nahrát mody na server nebo server restartovat. Soubory serveru nebo spoustu dalších složek jsem viděl poprvé v životě a musel jsem to rychle pochopit pokud to mělo nějak fungovat. Velký dík patří Daadiimu, který mi spoustu věcí z tohoto seznamu vysvětlil a i velkou spoustu práce sám na serveru udělal.

Dnes o sobě můžu říct že až na pár detailů rozumím většině věcí, které jsou potřeba a když nevím tak se poptám zkušenějších v tomto oboru. Díky H3mii a Beny. :D


Je vedení serveru stresující? Jaká bereš antidepresiva? kappa … Co tě drží motivovaného?


Vedení RP serveru není vůbec stresující” - Maty 19 let.


Motivací mi jsou hlavně samotní hráči, které hrát u nás baví a vím díky tomu že to co děláme má nějaký smysl.

Co tě nejméně a nejvíce baví na správcovské stránce serveru


Nejméně mě baví opravovat problémy které nastanou z čista jasna a musím u toho pár hodin sedět abych to vyřešil. Jako například zprovoznění serveru po updatu 1.10 to mi zabralo 3 dny a ještě není vše hotové a vyřešené. (například auta). Nejvíce mě baví asi nedělní veřejné porady. Je to za mě skvělá hodinka s komunitou. Kdy se může komunikovat napřímo a řešit novinky na serveru. Je to něco jiného oproti jen sezení za počítačem a proklikávat se soubory serveru ve snaze něco opravit.(smrt mé nejdéle žijící postavy Fišera)

Nastalo pro tebe období kdy jsi to chtěl zabalit?


To byla má největší chyba. Nastalo mi těžší období v osobním životě, nevyšel nám RP server na Livonii a já potřeboval od DayZ vypnout. Hlavně jsem nechtěl být jen svítícím adminem, který nic nedělá. (To nebylo nejlepší řešení).

Odešel jsem 21. 12. 2019 s tím že se možná jednou vrátím.

A proč to byla chyba? Protože jsem si u některých hráčů vybudoval štítek člověka který opustil server v době kdy tu hrálo minimum hráčů. Takzvaně jsem utekl z potápějící se lodi.

Serveru jsem se tak nějaký čas vůbec nevěnoval, měl jsem dojem že jsem ho zanechal v dobrých rukou, ale udělal jsem další chybu. Chyba byla v tom že jsem server předal celému Admin teamu a neurčil jsem jednoho kdo by měl mít hlavní slovo. Tím se admin team ubíral směrem hádek a rozporů mezi sebou. Jak já říkám: “Jaký admin team, taková komunita”

Problémy a hádky trvaly a já i přes svůj odchod začal navštěvovat Admin porady abych aspoň externě pomohl. Avšak bez výsledku. V té době byli v týmu Venom/Shadow, Youfee, Polkor, Siuz, Erinoo, H3mii, Provaz a tuším že i Arty. Za svých časů byl tento tým jeden z nejlepších a nejproduktivnější, který se na Revivalu vystřídal, ale mezilidské problémy, pro které já dodnes nemám řádné pochopení zdůvodnily jeho rozpad.

Nakonec jsem se začátkem února/Februára 2020 vrátil zpět do Admin teamu. Byl mi můj příchod několikrát vyčítán, jelikož jsem se vrátil a přišel jsem zpět opět jako hlavní admin. Do dnes si však myslím že pokud bych se nevrátil tak server umře díky problémům v admin teamu. (skoro umřel kvuli malému počtu hráčů) Trochu se vrátil pořádek a klid, tým opět začal fungovat, bohužel bez některých členů, kteří odešli. Serveru zpět k životu pomohl Koronavirus, rozhodně ne můj návrat. Nebýt lockdownu a epidemie tak tu Revival už dávno není.

Server stále žije jen díky tomu, že i rozhádaný admin team dokázal držet server nad hladinou. Někteří admini (spíše ti kteří v něm už nejsou) hráli aby na serveru aspoň někdo byl a bylo alespoň nějaké RP. Za což jsem i párkrát veřejně děkoval.

Propagoval jsi server nějak?


Využíváme Facebookové stránky jako je například DayZSA či další DayZ skupiny. Párkrát jsem kupoval reklamu na FB, ale to nemělo velký účinek.

Největšími a nejlepšími propagátory jsou naši aktivní streameři. Tak na ně občas koukněte taky. :P :D

Ako si si vybral ľudí do admin teamu?


Co se týče výběru kolegů do týmu. Opět to trochu rozeberu.

První admin team je svým způsobem jasný. Byli to kamarádi a bylo potřeba vzájemné důvěry. Bez té admin team fungovat nemůže.

První tým se časem rozpadl, kluci neměli čas, už je DayZ tolik nebavilo. Nebo prostě nechtěli. Věnování se serveru je každodenní práce. To není pro každého. Takže postupně odešli.

Server jsem asi týden vedl prakticky sám a to nechtějte zažít :D

Musel jsem proto vybrat nové členy. Ty jsem vybral jednoduše. Pozval jsem aktivní hráče, kteří umí dobře hrát a RP je baví. A o kterých jsem věděl že dokáží předat nováčkům zkušenosti. Velké plus je však mít vždy v týmu pár lidí kteří mají názor a nebojí se ho říct. To je za mě nejdůležitější.

Někdy v březnu jsme udělali nábor do týmu a též jsme díky tomu získali několik šikovných pomocníků do řad pisálků a pohovoristů.

No, a co se týče současného admin teamu. Osobně si myslím že poslední týdny šlapeme více jak nikdy předtím. Zlepšili jsme naši komunikaci, přístup i postupy. Udělali jsme velký pokrok i v nastavení serveru, ekonomiky apod. Hodně za to vděčíme i těm z Vás, kteří nám posílají zpětné vazby. Nebo píši i veřejné názory. Samozřejmě stále nejsme bez chyby a ne vždy se na všem shodneme. Ale tak to bývá všude a vždy.


Jak řešíte reporty a proč zrovna tak?


Já jsem názoru toho že není nutné dávat permanentní bany. Spousta věcí se dá řešit vzájemnou dohodou mezi stranami či pouze timeoutem. Většinou si hráč svoji chybu uvědomí po pár dnech a několikrát se již stalo že po vzájemné domluvě byl i timeout zkrácen. (Třeba mě když jsem znásilnil předsedu a dostal jsem za to 14 dní) Samozřejmě pokud někdo porušuje pravidla často tak by dostal timeout na delší dobu. Proto jsme vytvořili odrazový můstek, podle kterého se držíme a rozdáváme timeouty podle něj. Za celou existenci Revivalu byly rozdány pouze 3 permanentní bany a jen několik desítek timeoutů.

Jak si s Hemim dělíte technickou stránku serveru?


Hemi se většinou hrabe v číslech, já aktualizuji mody, server a vše okolo funkčnosti serveru. Vyzdvihnou ale musím Hemiho skvělou práci u posledního poskytovatele u kterého nám celý server dal od základu dohromady.

Jak bylo na “Alkatrazu”? (ptá se Provázek xD)


Na Alkatrazu? xD Tam jsem byl na Pandemiku. Fungoval jako nápravné zařízení pro hráče kteří by jinak dostali ban za prohřešek. Já byl tak šikovnej že jsem jako úplně první postavu hrál banditu a přepadl jsem dva hráče v NoPVP zoně. Já dostal za tento 40 hodin. 40 hodin jsem musel hrát vězně podle všech RP pravidel a nesměl jsem dělat problémy.Důležitá informace je ta že jste mohli hrát jen když byli na serveru bachaři takže mi trvalo těch 40 hodin odehrát nějaký měsíc a půl.

Nebyl jsem tam samozřejmě sám. Každopádně jsem z těch vězňů byl jeden nejhorší. Ale tak, byly to mé začátky. Pokud vás však zastřelil nebo jakýmkoliv jiným způsobem zabil bachař tak to pro vás skončilo a odnesli jste si permaBan. Ve výsledku to RP bylo užité a mě se odtud pak ani nechtělo.

Co se ti líbí na DayZ RP komunitě


To jak se spousta hráčů dokáže do RP vžít a dělají ostatním skvělé zážitky.

Hlavně i to že přes všechny nástrahy co nám DayZ neustále připravuje v podobě WIPŮ, bugů a dalších problémů stále hrajeme a baví nás to.

Co by jsi vzkázal naší DayZ komunitě?


Jste nejlepší a bez Vás by to nešlo.

Myslete na to že RP není jen o lootu ale o spoustě zažitcích a je jen na nás jaké si je uděláme.


Děkujeme za skvělý rozhovor a přejeme ať jsi stále fit na držení serveru! A Revivalu ještě mnoho let plných zábavy!

Přeživší! - nezapomínejte fotit a točit! Ať si skvělé RP chvíle můžeme v budoucnu s úsměvem připomínat!


RP ZDAR! Youfee

(screeny Maty)138 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše