RP TIPY

ROLEPLAY - již z tohoto názvu lze vyčíst co to znamená - HRÁT svou ROLI. 

Jednoduše řečeno je to jako hrát divadlo, jen s tím rozdílem, že je třeba improvizovat, nehrát podle scénáře, krom držení se charakteru a příběhu tvé postavy.

Jde o to se do své postavy vžít tak, jako by jsi tam byl, chovat se tak, žít její život.

 

Charakter a příběh své postavy si určíš ještě před vstupem na server a toho je nutné se pak ve hře držet v každé situaci. Je důležité vědět alespoň základy o oboru, ve kterém se tvoje postava dle příběhu pohybovala a chce se tím uplatnit i ve hře/např. jako bývalý doktor perfektně ovládat lékařské mechaniky hry, vědět jaká krevní skupina je kompatibilní s jakou, atd., nebo jako automechanik umět vyjmenovat jednotlivé součásti vozidel, umět odhadnout co je s vozidlem špatně a opravit to, atd.,

 

Takové nejoblíbenější, a na toto nejcitlivější, povolání je voják. Pokud nedokážeš vyjmenovat hodnosti od nejnižší po nejvyšší (alespoň v armádě, ve které tvoje postava sloužila), úplně se tomuto oboru vyhni nebo si doplň znalosti, což platí v podstatě pro jakékoliv povolání. /Proto je také pohovor pro vojáky více obsáhlý.
 

Lore (zasazení) je důležité si pečlivě přečíst a až pak vymýšlet svou postavu, která do něho zapadne. Je ovšem jen na tobě co z toho tvoje postava zná. Nikdo není chodící encyklopedie, aby znal každý detail z historie.

Lore je důležitý proto, aby každá postava nevyprávěla úplně odlišnou verzi historie.

např. že hra se odehrává v 70. letech, Černobyl je za rohem a tam všechno začalo, apokalypsa už trvá dvacet let, pro jiného týden, kolem se potulují zombie z The Walking Dead, že své mrtvé je potřeba střelit do hlavy, aby se nevrátili jako zombie, že celá Černarus je jen ta hratelná část světa, a další nesmysly.

 

Šaty dělají člověka! Není to o tom mít to nejlepší vybavení a zbraně! Nikdo tě nenutí chodit v apokalypse v doktorském plášti, když tvoje postava bývala doktor, ale kdyby zase každý chodil kompletně zabalený ve vojenské uniformě, kukle, helmě, s největším báglem, třemi zbraněmi, a prostě na sebe narval vše co jde, vypadalo by to pěkně trapně > asi jako na public serverech.

Když jsi například členem nějaké komunity a máš svůj dům nebo stan, využij ho a choď na lehko. Nebo snad doma běžně chodíš v kukle a s báglem na zádech?

 

Hrát na detaily se plně doporučuje, zlepšuje to dojem před ostatními hráči. I když jde o maličkosti jako sundání si šátku z obličeje, když se chceš napít, najíst nebo si oholit vous. Třeba léčba hráče nebo hraní zranění např. v případě postřelení hrát třeba zranění ruky po dobu alespoň dvou dnů tím, že omezíš používání obouručních zbraní, nošení těžkých předmětů, atp., nebo neběhat v případě postřelení, šlápnutí do pasti na medvědy nebo pádu z výšky, i když už je tvůj avatar fyzicky dávno naprosto v pořádku.

 

Mluva je pro roleplay také velice důležitá. Týká se to hlavně zažitých termínů a anglicismů z běžného hraní. např. gear, loot, saline bag, scope, tire repair kit, atp. se dají snadno nahradit výrazy českými/slovenskými.

Co se týká například restartu, tak oblíbený výraz pro něj je “bouře/svítání” a pro bugy “anomálie/bolest hlavy”.

 

Nejdůležitější je rozlišit to, co víš ty a co tvoje postava na serveru, tzn. že můžeš použít JEN ty informace, které jsi za danou postavu slyšel nebo viděl přímo na serveru tzn. že ve hře nesmíš použít informace, které znáš ze streamů, deníků postav, posezení s kámošema, co také hrají, u piva v hospodě, a jakýchkoliv dalších zdrojů. Tomu se říká METAGAMING a to dokáže pořádně pokazit hru všem, když se rozkřikne nějaká informace, kterou nikdo nemůže znát. /Metagaming je v pravidlech, takže je za něj postih!

 

Možná ještě důležitější je, aby jsi si hraní neužíval jen ty, ale i hráči kolem tebe.